Kaimyninių šalių skaitmeninės televizijos DVB-T bokštai

Nemokamos skaitmeninės TV programos kaimyninėse šalyse

Lietuvos gyventojai, įsikūrę pasienio teritorijose, įpratę žiūrėti kaimyninių šalių televizijos programas. Dzūkai ir suvalkiečiai žiūri lenkiškas TV programas, o kitų Lietuvos pakraščių gyventojus pasiekia Baltarusijos, Rusijos Kaliningrado srities arba Latvijos (kurioje dalis programų transliuojama ir rusų kalba) TV programos rusų kalba.

Tiek Lietuva, tiek kaimyninės šalys žengė į skaitmeninės televizijos erą. Džiugina tai, kad pasirinktas vienodas skaitmeninės antžeminės TV standartas DVB-T, vaizdas glaudinamas naudojant MPEG 4 versiją (MPEG-4).

Taigi, įranga, įsigyta lietuviškos skaitmeninės antžeminės TV žiūrėjimui, tiks ir kaimyninių šalių TV programų žiūrėjimui. Tik, greičiausiai, prireiks dviejų antenų – vienos, nukreiptos į Lietuvoje esantį TV bokštą ir kitos, nukreiptos į kaimyninės šalies TV bokštą.

Be to, kai kurios TV programos transliuojamos aukštesniu nei 60 kanalu, tad gali tekti keisti ir turimą anteną. Seniau įsigytos antenos gali netikti 60-69 kanalo signalų priėmimui.

Skaitmeninė antžeminė TV (DVB-T MPEG-4) įdiegta Latvijoje, Baltarusijoje, Rusijos Kaliningrado srityje, o taip pat Lenkijos – Suvalkų regione.

Mokantys kaimyninių šalių kalbas ir gyvenantys Lietuvos pasienyje, gali matyti keletą ar net keliolika nekoduotai (nemokamai) transliuojamų kaimyninių šalių programų. Verta įsigyti tinkamą įrangą ir papildomą anteną. Tokiu būdu, pavyzdžiui, Zarasuose galima žiūrėti ne tik lietuviškas programas, bet, papildomai, 4 latviškas ir 8 baltarusiškas programas.

Latvijos skaitmeninė televizija

Siųstuvų, veikiančių Latvijos pietinėje dalyje, signalai pasiekia ir Lietuvos teritoriją. Šiaurinės Lietuvos dalies gyventojai gali matyti 4-5 latviškas programas, transliuojamas nemokamai (nekoduotai). Tai – visuomeninio transliuotojo ruošiama LTV-1 ir LTV-7, komerciniai kanalai TV3 ir LNT bei Rygos vietinė televizija TV5 Riga. TV5 Riga nekoduotai transliuojama tik Rygoje ir apylinkėse, kitoje šalies teritorijoje ši TV programa bus koduota.

Šiaurės vakarinėje Lietuvos dalyje galima žiūrėti TV programas, transliuojamas 61-uoju kanalu. Siųstuvai sumontuoti Liepojoje (Liepaja), Embutėje (Embute, šalia Priekulės), Evaržyje (Ēvarži, šalia Saldus), Lielaucėje (Lielauce, šalia Auce). Šiaurinę Lietuvos dalį pasiekia signalai iš galingo Rygos siųstuvo, transliuojančio 43-uoju kanalu. Šiaurės rytinėje Lietuvos dalyje galima priimti siųstuvo, dirbančio 60-uoju kanalu, signalus iš Viesytės (Viesite) bei 47-ojo kanalo signalus iš Daugpilio.

Baltarusijos skaitmeninė televizija

Siųstuvų, veikiančių vakarinėje Baltarusijos dalyje, signalai pasiekia ir rytinės Lietuvos gyventojus. Rytinė ir pietrytinė Lietuvos dalis gali matyti 8 nemokamas (nekoduotas) baltarusiškas programas. Tai – «Первый канал», «ОНТ», «Лад», «СТВ», «РТР-Беларусь», «НТВ-Беларусь», «8 канал» ir «Мир».

Šiaurės rytinėje Lietuvos dalyje priimami TV signalai 43-uoju kanalu iš Breslaujos. Rytinės Lietuvos gyventojai gali žiūrėti baltarusiškas TV programas 44-uoju kanalu iš Trakininkų arba 49-uoju kanalu iš Geranainių. Pietrytinės Lietuvos pakraščio gyventojus pasiekia 42-ojo kanalo signalai iš Gardino. Taip pat baltarusiai planuoja paleisti siųstuvus Medilo, Smurgainių bei Vidžių.

 

Kaliningrado skaitmeninė televizija

Rusijos Kaliningrado srityje transliuojamos 8 TV programos. Tai: «Первый канал», «Россия», Российский информационный канал – «Вести 24», «Культура», «Спорт», nauja TV programa vaikams, «НТВ», «Петербург – 5 канал», o taip pat trys radijo programos: «Радио России», «Маяк», «Вести ФМ». 3 siųstuvai veikia visiškai prie Lietuvos-Rusijos sienos Stalupėnuose, Lazdynuose ir Tilžėje.

 

 

Kaip žiūrėti kaimyninių šalių skaitmeninę televizija?

Norint pagauti šias programas reikia naudoti kuo didesnio stiprinimo anteną. Čia reiktų pabrėžti, kad antena pati turi turėti didelį stiprinimą, o ne įdėtą stiprintuvą. Kartais gali padėti ir stiprintuvas. Bet jis dažniau tampa problema, nes iš arčiau atsklinda gerokai stipresni vietinių TV stočių signalai.

Nepamirškite naudoti LTE filtrą, kurį derėtų jungti prieš stiprintuvą, jei jį naudojate. Na ir būtinai parinkti antenai kuo atviresnę vietą ir nepamiršti paderinti kryptį. Dėl reljefo labai skirsis kokio stiprumo signalai atsklis iš vienos ar kitos stoties.

Bet tai daugiau panašu į žaidimą. Kodėl neapsvarsčius palydovinės DVB-S2 televizijos galimybių? Jos pagalba galima matyti ne tik kaimyninių šalių televizijos programas. Jūsų pasirinkimui – daugelio šalių televizijos programos be priėmimo trikdžių.

Kaip surasti kryptį į kaimyninių šalių skaitmeninės antžeminės TV (DVB-T) siųstuvus

Plečiantis skaitmeninės antžeminės TV tinklams Latvijos, Rusijos, Baltarusijos ir (greitai) Lenkijos pasienio ruožuose su Lietuva, neretai iškyla klausimas, o kurgi kreipti anteną? Į kurią pusę, kad kuo tiksliau būtų galima „pagauti“ kaimyninėje šalyje esantį TV siųstuvą?

Meistrai naudojasi ieškikliais, bet namų sąlygomis turėti tokį instrumentą yra brangus malonumas. Čia ateina į pagalbą interneto milžinas „Google“ – naudojantis šios kompanijos produktais ir išvestiniais instrumentais, galima greitai ir paprastai pasiruošti ir atsispausdinti žemėlapį, kur kreipti anteną.

1. Pirmiausiai, reiktų sužiūrėti, kurioje vietovėje yra artimiausi TV bokštai. Aš einu į maps.google.com įvedu savo gyvenamąją vietą (galima iki gatvės tikslumo). Šiuo atveju aš ieškau Naujoji Vilnia.

2. Surandu, kur yra artimiausi siųstuvai. Sužinau, kad artimiausi TV siųstuvai dirba Trakininkuose (1) 44 kanalu, Geranainyse (2) 49 kanalu ir Medile (3) 44 kanalu.

Informacija apie lenkiškus siųstuvus yra čia: https://radiopolska.pl/.

Laukiu lankytojų atsiliepimų, kur ieškoti latviškų ir rusiškų iš Kaliningrado srities siųstuvų sąrašų – papildysiu vėliau.

3. Ieškau visų minėtų bokštų koordinačių. Sužinau, kad:
Трокеники GR 54°45’04″N 25°53’50″E
Мядель MI Теляки мачта 54°53’36″N 26°48’21″E
Геранёны GR 54°07’07″N 25°33’37″E

4. Konvertuoju koordinates į laipsninį formatą. Gaunu:
Трокеники GR 54.751111 N 25.897222 E
Мядель MI Теляки мачта 54.893333 N 26.805833 E
Геранёны GR 54.118611 N 25.560278 E

5. Susirandu objektą ant žemėlapio – pvz., https://maps.google.com/maps?q=54.751111+25.897222.(Nuorodos sandara: fiksuota pradžia https://maps.google.com/maps?q= o po lygybės ženklo nuorodos pabaigoje įvedu laipsnines koordinates – pvz., 54.751111 25.897222 – tarp koordinačių dedu pliuso ženklą) ir perjungiu režimą „Žemėlapis“.

6. Einu į https://www.daftlogic.com/projects-google-maps-distance-calculator.htm ir ten žemėlapyje įvedu miestą ir gatvę bei susirandu savo gyvenamąją vietą (labai padeda vaizdas „palydovas“). Spustelėjęs pelyte uždedu burbuliuką. Dabar persijungiu į režimą „Žemėlapis“.
7. Po to ieškau žemėlapyje to paties vaizdo kaip (5) punkte rodomas žemėlapis – ir uždedu antrą burbuliuką. Kaip minėjau, tam padeda režimas „Žemėlapis“.

Surandu (žr. po žemėlapiu), kad iki Trakininkų – 35 km, iki Medilo – 90 km, iki Geranainių – 60 km. Patikimo priėmimo zona – iš Trakininkų – 19 km, iš Medilo – 56 km, iš Geranainių – 49 km.

Taigi, tikėtina, kad iš Geranainių kažkiek signalo turėtų pasiekti. Bet, žinoma, šiuo atveju verta pabandyti ir Medilo + Trakininkų kryptis (jos beveik sutampa) – iš ten siųstuvai transliuoja tuo pačiu kanalu.

Dėmesio! Pagal nutylėjimą žemėlapyje rašomos mylios, nepamirškite persijungti į kilometrus!

8. Jeigu viskas sėkmingai, turiu žemėlapį, kuriame yra du burbuliukai. Viskas, turiu kryptį!
Kaip surasti kryptį į kaimyninių šalių skaitmeninės antžeminės TV (DVB-T) siųstuvus

9. Norėtųsi šiek tiek smulkesnio mastelio? Išdidinu savo vietovę kiek galima daugiau ir perjungiu į režimą „Palydovas“ – matysiu, kuria kryptimi reikia sukti anteną.

10. Atsispausdinu žemėlapį – beje, jeigu spausdintuvas nespalvotas, geriau tą ploną raudoną liniją su nuotraukų redaktoriumi (kad ir paint) pakeisti į storesnę baltą ir tada atsispausdinti.

Viskas – lipam ant stogo ar einam į balkoną 😉 ir sukame anteną į tą pusę. Gal dar praverstų kompasas – nors, manau, galima gana sėkmingai išsiversti ir be jo. Beje, rekomenduoju, ypač gyvenantiems toliau nuo siųstuvo, sukioti anteną esant giedram dangui ir sugaudyti maksimaliai stiprų signalą – tokiu atveju bus galima išvengti „kvadratų efekto“, atsirandančio lyjant.