Skaitmeninė televizija - kas tai?

Skaitmeninė TV sparčiai populiarėja. Lietuva jau žengė tvirtus žingsnius į skaitmeninės televizijos erą. Skaitmeninė TV nuo įprastos analoginės skiriasi tuo, kad vaizdas ir garsas perduodamas ne analoginiu, o skaitmeniniu signalu.

Skaitmenininis signalas yra daug atsparesnis įvairiems trukdžiams nei analoginis, todėl televizoriaus ekrane rodomas daug kokybiškesnis vaizdas. Būtent skaitmeninė TV suteikia galimybę mėgautis itin gera vaizdo ir garso kokybe, matyti daugiau TV programų. Praktiškai galime sakyti, kad jeigu yra skaitmeninis signalas, tai bus ir vaizdas.

Skaitmeninės televizijos privalumai

Skaitmeniniai signalai gali nešti standartinės raiškos televizijos signalą (angl. SDTV – standart definition television) ir/arba raiškiosios televizijos signalą (angl. HDTV – high definition television). Šiuo metu pasaulyje smarkiai įsigalėjusi SDTV, tačiau ateitis priklauso HDTV.

Standartinės raiškos televizijai (SDTV) naudojama 768 × 576 arba 1024 × 576 taškų rezoliucija, sukuriamas 4:3 arba 16:9 vaizdo formatas. Be to, SDTV suteikia vieną didelį privalumą – įgalina vienu “standartiniu” TV kanalu transliuoti nuo 2 iki 10 TV programų (angl. multiplexing). Naudojama įranga sugeba “išpakuoti” signalų srautą ir televizoriaus ekrane matome daugiau TV programų. Tokiu būdu, transliuojant SDTV, galima siųsti keletą TV ir radijo programų, teikti interneto ir balso telefonijos paslaugas.

Raiškiąją televiziją (HDTV) galima žiūrėti 1280 × 720 (formuojama kadrų) arba 1920 × 1080 (formuojama puskadrių). Į vieną “standartinį” TV kanalą galima patalpinti iki 3 raiškiosios TV programų. Perduodamas vaizdas ir garsas yra nepriekaištingos kokybės, netgi aukštesnės nei DVD. Vaizdas iš transliavimo studijos atitinkama programine įranga suglaudinamas ir siunčiamas į retransliatorių. Antena pagautą signalą specialus priedėlis (minėtas set top-box) arba pats televizorius iškoduoja ir televizoriaus ekrane matomas aukštos kokybės vaizdas ir girdimas aukštos kokybės garsas. Šiuo metu per palydovą jau perduodamas TV signalas HDTV formatu. Per palydovą retransliuojamas TV programas jau siūlo žiūrėti keletas skaitmeninės ir internetinės TV operatorių Lietuvoje.